Świat bez życia jest niczym, a odżywia się wszystko, co żyje
Świat bez życia jest niczym, a odżywia się wszystko, co żyje
Zapoczątkowane w ubiegłym roku w ramach obchodów IV Kongresu Kociewskiego subkowskie Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu" doczekało się w pierwszą sobotę października drugiej edycji. Imprezę zorganizowało Kociewskie Forum Kobiet, a jej integralną częścią był konkurs na parzybrodę.
Parzybroda to tradycyjna kociewska zupa z białej kapusty z dodatkiem zasmażki przygotowanej na słoninie lub boczku. Swoją nazwę zawdzięcza cienko posiekanym kapuścianym paskom, które, zwisając z łyżki, parzą brodę, przyklejając się do niej. W konkursowe szranki stanęło osiem zespołów z różnych zakątków Kociewia tczewskiego, a powołane gremium jurorskie wybrało te najlepsze.
Pierwszą nagrodę w konkursie oraz statuetkę Hitu Sympozjum jury przyznało parzybrodzie przygotowanej przez młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Tczewa. Zupa nie tylko miała właściwy kolor, ale i naturalny, pozbawiony nachalności przemysłowych dodatków smak. Doprawiono ją jedynie pieprzem, solą i świeżym koperkiem i to bardzo umiejętnie, dzięki czemu nie zagłuszono przyrodzonej kapuście słodyczy. Bardzo dobra była też parzybroda Anny Pieleckiej z Lignów Szlacheckich. Tę zupę wyróżniała wzorowo posiekane kapusta oraz naturalny, właściwy parzybrodzie smak.
Goście sympozjum mieli też okazję spróbować dwóch innych kociewskich zup: śpsiwanki i zaklepki. Śpsiwanka to zupa z marchwi ugotowana na kurzym wywarze, zaś zaklepka to wywar z włoszczyzny, lekko zakwaszony, zabielony zasmażką i śmietaną, podawany z gotowanym jajkiem.
Przepisy na wszystkie podawane podczas Sympozjum zupy opublikowano w kociewskim kalendarzu kulinarnym na 2012 rok. Dzieło przygotowane przez Kociewskie Forum Kobiet prezentowała Krystyna Gierszewska, znana promotorka kuchni kociewskiej i autorka wydanej w ubiegłym roku książki kucharskiej "Dawne smaki Kociewia".