Świat bez życia jest niczym, a odżywia się wszystko, co żyje
Świat bez życia jest niczym, a odżywia się wszystko, co żyje
Od siedmiu lat w przedostatni weekend sierpnia Gruczno staje się kulinarną stolicą Polski. Na organizowany tu Festiwal Smaku zjeżdżają producenci najprzedniejszych przysmaków z całego kraju, aby zaprezentować je kilkudziesięciu tysiącom festiwalowych gości. Tradycyjnie wędliny, ryby, sery, miody, przetwory i słodycze wystawiono na ponad stu stoiskach. Przygotowano też szereg atrakcji dodatkowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się potyczki mistrzów kuchni Euro-Toque, konkurs artystycznego rzeźbienia w owocach, pokazy psów pasterskich i koni pociągowych oraz kulinarne warsztaty.
Kulminacyjnym momentem festiwalu było ogłoszenie wyników konkursów na najlepsze produkty i potrawy, do których stanęli festiwalowi wystawcy. W konkursie Smak Roku 2012 za najlepszą wędlinę uznano szynkę wędzoną Anny i Jana Filipskich ze Słończa. Najlepszym przetworem okazał się syrop z kwiatów czarnego bzu Iwony Pyry z Sadek. W kategorii produktów rybnych zwyciężył wędzony karp Zofii Bruskiej z Nakła. Najciekawszym serem okrzyknięto zrębny ser laszczewi z Nowego Klincza. Najsmaczniejszą potrawą okazał się żur staropolski z GS Świecie. W kategorii produktów piekarskich pierwszą nagrodę zdobył chleb serwatkowy z Łysych. Tytuł Miodu Roku 2012 przyznano miodowi koniczynowemu Radosława Świeżbina z Żabina.
Swoje nagrody w konkursie Smak Roku przyznało też odrębne jury dziennikarzy i artystów. W tym roku dziennikarsko-artystyczny Grand Prix przyznano lodom śmietankowym i sorbetowi truskawkowemu z Kończewic. Pierwszą nagrodą uhonorowano kiełbasę kminkową Jana Nowickiego z Ostrzeszowa. Miejsce drugie zajął ser kozi kiszony z Łomnicy. Na trzecim miejscu uplasował się chleb serwatkowy z Łysych.
W tym roku po praz pierwszy przyznano wyróżnienia dla producentów żywności masowej, którzy starają się dochować najwyższych standardów produkcji. Otrzymała je firma Abramczyk za walkę z nadmiernym glazurowaniem mrożonych ryb oraz promocję dzikiego łososia. Wyróżniono też Browar Amber z Bielkówka za inspirację dla branży piwowarskiej i dowiedzenie, że sprzedaż rzetelnie warzonych piw może przynieść sukces rynkowy. Wyróżniona została też Frosta za konsekwentne unikanie dodawania do swoich wyrobów barwników, polepszaczy smaku oraz utwardzanych tłuszczy roślinnych. Wyróżniono także Podlaską Fabrykę Wódek Polmos za wyznaczenie nowego pułapu jakości polskiej wódki i za znakomite rocznikowe wódki z młodych ziemniaków. Nagrodzono też Spółdzielnię Mleczarską Spomlek z Radzynia Podlaskiego za linię serów Old Poland, która przywraca wiarę w jakość polskiego serowarstwa.